Loni měli hasiči nejrušnější Vánoce od roku 2008, ať jsou ty letošní klidnější

Vánoční svátky jsou symbolem rodinné pohody, štěstí a radosti. Každoročně ale znamenají také více požárů v domácnostech, a tím pádem více práce pro hasiče. Zvláště v předvánočním shonu, při vaření, pečení a přípravách se snadno zapomene na bezpečnostní pravidla, která je potřeba dodržovat, když máme doma hořící svíčky. A ty právě v tomto období zapalujeme nejčastěji. 

Proto je dobré si i přes všechnu krásnou atmosféru, kterou svíčky na adventním věnci nebo vůně purpury a františků navozují, uvědomit všechna rizika, která jsou s používáním otevřeného ohně doma spojená. Domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály. Koberce, čalounění, záclony – to vše je dnes vyrobeno z umělých vláken, která snadno hoří. Požáry v bytech se vlivem hořlavých materiálů rychle šíří a mohou způsobit značné materiální škody.

Loni byl počet požárů o vánočních svátcích a během přechodu roku největší od roku 2008, celkem vyjížděli hasiči v období od 24. 12. 2019 do 1. 1. 2020 k 682 požárům. Tyto požáry si vyžádaly 5 lidských životů, 61 osob se při nich zranilo a škody se vyšplhaly na více než 38 milionů.

Také počet zachráněných či evakuovaných osob vzrostl na dvojnásobek, než je dlouhodobý průměr.

Celý článek (zdroj)