Hasiči mají za sebou jedny z nejklidnějších oslav čarodějnic

Hasiči mají za sebou jedny z nejklidnějších oslav Filipojakubské noci za poslední léta. Samozřejmě k tomu přispěla nemožnost shromažďování velkých skupin a snad i důrazný apel ze strany hasičů. Ukázněnost se projevila i v hlášení ohňů, kdy lidé aplikaci „pálení“ využívali častěji, než předcházející roky. Operační střediska během včerejšího večera přijímala poměrně velké množství hovorů, kdy lidé volali, že někde hoří. Díky nahlášeným ohňům ale stačilo pouze zkontrolovat, že máme tento oheň ohlášený, a hasiči nemuseli zbytečně vyjíždět. 

Celkem hasiči vyjížděli během celého dne 30. dubna k 76 požárům. To je víc, než je dlouhodobý denní průměr, ten činí 49 požárů, ale kopíruje to trend celého dubna, kdy běžně hasiči vyjíždějí k více než 100 požárům denně. Ze 76 požárů jich bylo 45 v přírodním prostředí. 

A jak vypadala situace v jednotlivých krajích?

V Pardubickém kraji zaznamenali hasiči v souvislosti s pálením čarodějnic 4 požáry. Zasahovali v lese v Javorníku u Vysokého Mýta, v Mikulči poblíž lesa nebo v Janově. Události se obešly bez zranění a beze škody.

Ve Středočeském kraji vyjeli hasiči k deseti ohňům v souvislosti s pálením čarodějnic. Většinu z nich pouze zkontrolovali, eventuálně poučili přítomné osoby. V pěti případech vyjeli k požáru, kdy bylo ohniště ponecháno bez dozoru – většinou šlo o malé rozsahy, které hasiči rychle uhasili a nevznikla škoda. Jeden výjezd byl na požár lesní hrabanky 10×10 metrů, ten ale zřejmě s pálením čarodějnic nesouvisí. A pak jeden požár plastového kontejneru.

V hlavním městě Praze došlo ke 12 požárům, ani jeden z nich však s pálením čarodějnických ohňů nesouvisel. Klidnou noc hlásí také kraj Jihočeský, Karlovarský a Plzeňský.

Rádi bychom poděkovali občanům, že se chovali zodpovědně a hasičům, kteří v těchto dnech pracují v komplikovaných a náročných podmínkách, nepřidělávali práci.pplk. Mgr. Nicole Studená
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
e-mail: nicole.studena@grh.izscr.cz

Celý článek (zdroj)