Jak zabezpečit byt před dovolenou

Blíží se doba dovolených a není tedy na škodu připomenout si základní pravidla požární bezpečnosti, jak ochránit svoji domácnost v době naší nepřítomnosti. 

Hasičský záchranný sbor ČR by chtěl zvýšit povědomí občanů o možných bezpečnostních rizicích a přispět ke snížení množství mimořádných událostí, ke kterým musí hasiči během léta každoročně vyjíždět.

Během loňského léta (od 1. července do 31. srpna 2018) zasahovali hasiči u požáru v domácnostech ve 414 případech. Tyto požáry si vyžádaly 5 lidských životů a 82 osob bylo zraněno. Požáry v domácnostech způsobily jen za tyto dva letní měsíce škodu přes 62 miliónů Kč. Evakuováno nebo zachráněno muselo být kvůli těmto požárům 363 osob.

Základní doporučení před odjezdem na dovolenou:

  • Když na delší dobu opouštíte byt, tak zkontrolujte, zda jsou vypnuty všechny elektrické spotřebiče a zhasnuta všechna světla. Všechny spotřebiče, které nemusí být zapojeny, odpojte ze zásuvek. Nikdy nenechávejte spotřebiče v tzv. pohotovostním režimu. Televizory odpojte od antény. Doporučuje se vypnutí jističů pro světelný a zásuvkový okruh, ochráníte tak váš majetek před poškozením v případě úderu blesku nebo prudkého výkyvu napětí v síti.
  • Zavřete všechna okna i dveře. Prudký déšť může způsobit škody nejen ve vašem bytě, ale může dojít i k protečení vody k sousedům. Silný vítr může způsobit rozbití skel v oknech.
  • Na balkonech, terasách a zahradách nenechávejte volně položené předměty, zahradní nábytek, kusy plechu či květinové truhlíky, které by mohly při silném větru spadnout či odletět a někoho zranit.
  • Pro zamezení havárie, např. v důsledku prasklé hadice u pračky či umyvadla, doporučujeme uzavřít přívod vody do bytu.
  • Pro případ, že by v době vaší nepřítomnosti přeci jen došlo k nějaké nemilé nehodě, tak je dobré se domluvit se sousedem či známým a nechat u něj svůj aktuální kontakt a rezervní klíče. Hasiči tak budou moci rychleji zasáhnout a nebudou se muset dovnitř bytu dostávat násilím.

Statisticky nejčastěji se na vzniku požárů podílí lidská nedbalost (40 %) a technické závady (33 %). V době školních prázdnin je nutné připomenout i nebezpečí her dětí se zápalkami a ohněm. Tyto hry způsobily během letních prázdnin v roce 2018 34 požárů se škodou 3 miliony korun a 4 osoby při nich byly zraněny. Děti nemohou posoudit následky svého jednání a dospělí jsou ze zákona povinni dbát, aby jejich děti svým jednáním nezpůsobily požár.

Další bezpečnostní informace k cestování naleznete na http://krizport.firebrno.cz/navody/cesty-do-zahranici

Celý článek (zdroj)